Tomma lokaler på Östra piren blir svåruthyrda
-Huset som kommunen har byggt åt BTH har kostat runt 80 miljoner kronor. Det ägs av det kommunala bolaget Östra piren förvaltnings AB och tanken är att huset ska betala sig själv. Men Karlshamns kommun har gått i borgen för bygget och om ekonomin inte går runt blir det kommunen som får betala.
l BTH hyr 4 175 kvadratmeter av lokalen och betalar för detta 5,7 miljoner kronor i årshyra enligt ett hyreskontrakt som löper fram till 2009.
l Dessutom har Pirenbolaget hittills lyckats hyra ut 600 av de 800 kvadratmeter i huset som är avsedda för företag.
l Pirenbolagets vd, Göran Holmberg räknar med att huset går med 600 000 kronor i underskott under det första året.
- Det är enligt budget. Man räknar inte med att ett nybyggt hus ska gå runt det första året, säger han.
l Om BTH i framtiden inte skulle vilja hyra huset finns det möjlighet att omvandla det till företagslokaler. Men att hitta företag som är beredda att hyra de mycket dyra lokalerna lär inte bli det lättaste. I synnerhet som det för närvarande inte råder någon brist på företagslokaler i centrum.