1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Rektorn är nöjd med skolans insatser

Enligt Stenbackas rektor, Anita Ågren, är mobbningen mot Jens den enda som förekommit på skolan. Och trots resultatet är hon nöjd med skolans insatser.
Karlshamn • Publicerad 20 januari 2006

När mobbning och bråk upptäcks på Stenbacka har skolan en mobbningsplan att följa. Förutom att lösa problemen genom samtal med elever och föräldrar är en möjlighet att därefter koppla in personliga assistenter.

-Men det är svårt att hitta lämpliga sådana. Annars kan man sätta elever som behöver extra stöttning i mindre grupper.

Att däremot flytta elever till andra klasser eller skolor anser inte Anita Ågren är en fungerande lösning.

-Man kan inte göra det mot deras vilja. Då skulle det bara bli värre. Jag tror istället på kontinuerligt värdegrundsarbete.

Finns det några fler mobbningsärenden på Stenbacka i dag?

-Nej, det här är det enda.

Är du nöjd med den insats skolan har gjort?

-Ja, jag är nöjd för vi har gjort vad vi kan. Jag har diskuterat detta med kommunens huvudsskyddsombud och Arbetsmiljöverket och de konstaterade att vi gjort vad vi kunde, men det nådde inte hela vägen.

Lina Fagerberg
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.