Bromölla är inte först
Efter Sanna Nielsens välförtjänta tredjeplats i Eurovisionsschlagern har diskussionen kommit upp igen om att döpa en gata i Bromölla efter Sanna Nielsen.
Bromölla har väl redan en rätt generös namnpolicy: jag känner inte till något annat ställe där man döper det centrala torget efter ortens företag - Ifötorget.
Jag skulle ha svårt att tänka mig att Ronneby fick ett Tarkettorg ens om de lade vinylmatta över hela torget, eller att Karlshamn fick ett AAK-torg (det räcker väl med att man känner företagets närvaro i luften).
Men jag måste ändå meddela Bromöllas styrande att de är lite sent ute. Sannas karriär har inte gått spårlöst förbi ute i världen, som är mer eller mindre full av Sannagator.
Värmland försöker utmärka sig som vanligt. I Karlstad finns både Sannagatan och Sanna Allé. (Allén är inget vidare herrgårdslik; skog på ena sidan och trevåningshus från 50-talet på den andra, enligt Google street view).
Även Kristinehamn slår till med Sannagatan och Sannaliden. Där finns också Bostadsrättsföreningen Sanna 2. Vad har hänt med Sanna 1?
Ute i Europa har Sanna framför allt slagit igenom på Sardinien med Via Sanna såväl i Caligni, som i Osilo och Sassmi.
Även i USA finns det en hel del Sanna Streets, särskilt i Arizona. Den flottaste ligger i Paradise Valley med stora villor med palmer på gräsmattorna mot gatan. Lite mer Bromöllaaktigt, men bara lite, är det på West Sanna Street i Glendale, Peoria och Waddel.
Sanna Drive ligger däremot i Louisville i Kentucky och Sanna Court, som mest är en liten gränd, i Pullman, Washington.
Även i Afrika är Sanna ett stort namn med Sanna Road i det oroliga Mogadishu i Somalia och Sanna Street i Sydafrikanska Soveto.
En hyllning till hennes starka stämma är kanske Sanna Lung Road i Chiang Hai i norra Thailand.
I norra Thailand hittar man också den i särklass längsta Sanna-adressen: Sanna Nong Mai-sun Na Kian Lanna Nang Mai Nah; vid en Googletitt inte helt olikt ett tropiskt Edenryd.