1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

SEB letar kostnader på kontoren

Bankkoncernen SEB fortsätter att jaga kostnader. Personalen på bankkontoren har störst anledning att känna oro.
Nyheter • Publicerad 26 september 2006
Foto:Pressens Bild Vill att SEB blir effektivare. Annika Falkengren vill att SEB blir effektivare.
Foto:Pressens Bild Vill att SEB blir effektivare. Annika Falkengren vill att SEB blir effektivare.Foto: 

SEB planerar för en omorganisation som ska gälla från årsskiftet. Bakgrunden är att banken vill effektivisera verksamheten. Det är något som den nya vd:Annika Falkengren planerat för sedan hon tillträdde.

Redan i fredags förekom medieuppgifter om att SEB var på väg att presentera ett stort besparingsprogram, men SEB-ledningen sade att det inte fanns några konkreta besparingsmål färdiga i den pågående processen med att effektivisera banken.

Inte heller på måndagen vill SEB säga hur stort

effektiviseringsprogrammet är i pengar eller i antalet anställda:

- Vi är inte framme vid några siffror än, säger SEB:s kommunikationsdirektör Ola Thorén.

Huruvida det i slutändan blir färre anställda är oklart.

- Vi utesluter inte övertalighet till följd av de effektiviseringar som genomförs, säger han.

Programmet berör hela koncernen men banken tror på störst sparpotential inom kontorsrörelsen.

- Där tror vi att vi kan hitta stora skalfördelar, säger Ola Thorén.

Men det ska inte innebära färre kontor, enligt honom.

- Nej inte alls.

Marita Kangestad
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.