Miljöchefen deltog i mötena när ärendet var uppe
Han tog fram underlaget för vindkraftsbolaget Porsgöl Windpowers bygglovsansökan som konsult för bolaget.
Och senare som miljöchef i kommunen avslog han den samma.
– Rent formellt var det inte jag som fattade beslutet. Det var miljö- och byggnadsnämnden, säger han.
Men du satt med i möten med bolaget och diskuterade ansökan?
– Ja det gjorde jag. Det var kanske inte så smart, men jag tycker ändå att länsstyrelsen lite för enkelt har gått på bolagets linje i sitt beslut om jävsfrågan.
Robert Johannesson tycker det är frustrerande att han inte har fått ge sin syn på jävsförhållandet inför länsstyrelsens beslut.
– Ingen har frågat mig hur jag ser på saken. Det har varit en process mellan nämnden och länsstyrelsen. Och nu blir det nämnden som får ta beslutet om vi ska överklaga. Jag kommer inte att delta alls i den fortsatta handläggningen, säger han.