Nyheter
Nyheter • Publicerad 22 oktober 2002
Karlshamns AB köper Raisios, Carlshamns Mejeri, industrimargarinförsäljning. Den har en årlig omsättning på cirka 60 miljoner kronor och övertagandet beräknas ske den 1 november.Det framgår av Karlshamns delårsrapport som kom i dag.
Resultatet efter finansiella poster för koncernen uppgår till 151 miljoner kronor och det kan jämföras med fjolårets siffra på 138 miljoner kronor. Det är fortsatt stark resultatutveckling inom affärsområde Feed Materials. Det är också hårdnande konkurrens för enklare oljor och fetter på den nordiska och västeuropeiska marknaden.
Marita Kangestad
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.