1. Avdelningar
  2. Orter
  3. E-tidning
  1. Shop
  2. Tjänster
  3. Annonsera
  4. Tipsa oss!
  5. Kundcenter

Innehåll A-Ö

Nyheter

Gylling riskerar att åka ur riksdagen

Nyheter • Publicerad 15 september 2002

Mungiporna var neråt på de 40-talet kristdemokraterna som är samlade på Bergqvistska gården i Karlskrona.

Orsaken är att Johnny Gylling från Blekinge riskerar att få respass från riksdagen om Sveriges Televisions valundersökning som grundar sig på 9 000 intervjuer står sig.

- Om resultatet står sig blir det så. Men det är bara en första undersökning, säger Johnny Gylling i en kommentar.

Har du funderat på framtiden?

- Jag är mentalt inställd på båda delar. Jag sitter gärna kvar en period till i riksdagen, men jag har också ett intressant jobb att gå tillbaka till.

Marita Kangestad
Så här jobbar Blekinge Läns Tidning med journalistik. Uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.