De har dyr konst från Nationalmuseum
Konst för omkring 350 miljoner kronor har myndigheter runt om i landet lånat av Nationalmuseum. Det uppger museets intendent Stellan Ellboj till nyhetsbyrån Siren.
I Blekinge finns lånade konstverk på tre platser, till en sammanlagd lånekostnad under förra året på 17 280 kronor.
F 17 i Ronneby har lånat två tavlor för 780 kronor styck, sammanlagt 1 560 kronor.
Närpolisen i Karlshamn har lånad konst för sammanlagt 3 660 kronor, fördelat på tre verk. Två kostade 1 440 kronor styck och en 780 kronor.
Länsstyrelsen i Karlskrona har lånat hela 15 konstverk från Nationalmuseum. De två billigaste till en kostnad av 300 kronor styck och de två dyraste för 1 440 kronor styck. De övriga har kostat 780 kronor styck.
Den sammanlagda lånekostnaden är 12 060 kronor.
Enligt intendent Stellan Ellboj har samtliga konstverk som kostar 1 440 kronor per år att låna försäkringsvärde på en kvarts miljon kronor eller mer.