Krönika Sylvia Asklöf Fortell

Ett vrickat beslut!

Ledare 2011-05-09 | Uppdaterad 2011-05-10

I går kom det slutliga - föga överraskande, men dock otroligt förvånande - beslutet att Kustbevakningens regionkontor ska läggas ned i Karlskrona. Jag skrev om detta i förra veckan, men när man står inför fait accomplit, fullbordat faktum, blir man full av harm.

LäS MER

Jag begriper inte någonting av denna logik. Jag skulle bra gärna vilja höra generaldirektör Judith Melin lägga fram sina argument, och vad som i detta skiljer sig från beskedet i januari. Inte ett dugg, säger de berörda, och då inställer sig frågan varför beslutet sköts upp till att börja med.

Motivet som generaldirektören använder sig av är att effektivisera den organisation som finns och "lösgöra resurser" och få fler människor på båtarna.

Men utredningen som gjordes i höstas, vilket beslutet vilar på, har fått synnerligen skarp kritik. De fackliga organisationerna gjorde därför sin egen analys av läget, vilken kom i mitten av april.

De sågar där den första utredningens resonemang jämsmed fotknölarna. Bland annat kritiserar de, att kalkylerna i utredningen är bristfälliga, samt att man inte tar hänsyn till riskbilder.

Alla som är någorlunda insatta i frågan står som frågetecken.

Beskedet kom ju sannerligen också på "rätt" dag! På Marinmuseum anordnades en temadag med Folk och Försvar, för att diskutera marin säkerhet och samverkan. (Se mer om detta i huvudledaren här intill.)

Under dagen diskuterades ett scenario, där en oljetanker går ut i november ur finska viken. Så småningom tas de över av kapare. I och med att hotbilden utvecklas framgår det att det är terrorister som tagit över fartyget och styr den mot Blekinge. Eventuellt har de också intresse av gasledningen Nord Stream.

I panelen stod bland andra Dan Thorell, regionchef på Kustbevakningen i Karlskrona. Hans organisation skulle ha en naturligt framskjuten roll i krishanteringen kring den skenande tankern. Verkar scenariot otroligt? 33 000 fartyg passerar Finska Viken varje år, och 55 000 fartyg passerar Kattegatt. Olja fraktas i en tredjedel (!) av dessa fartyg. På Östersjön sker 15 procent av all lasttrafik - i världen. Vi har haft ett antal incidenter och en uppmärksammad kapning, Arctic Sea, härom året.

Mot bakgrund av detta verkar det, tja, helt enkelt vrickat att Karlskrona inte ska ha någon regional Kustbevakning!

Utöver detta tillspetsade krisscenario handlar Kustbevakningen lika mycket om den minst lika viktiga, vardagliga brottsbekämpningen, ett stöd för polisen.

En annan fråga som dyker upp: Om det nu är så att Kustbevakningen måste lägga ned, måste det då vara småorterna som åker på det? Ur strategisk synpunkt är Karlskrona minst, jag skriver minst, lika viktigt som Stockholm och Göteborg. Men storstäderna drar alltid vinsterna i dessa sammanhang, oavsett om det är logiskt eller ej!

Ja, jag är medveten om att det resonemanget är lite mer emotionellt baserat, vilket är överflödigt i detta fall. Det finns mer än nog med kalla fakta för att Kustbevakningens generaldirektör skulle kunna ta reson. Men det har hon alltså inte klarat av.

Jag instämmer i riksdagsledamoten Annicka Engbloms utrop: Svagt!

För det är precis vad det är!



huvudnyheter just nu

Mössorna på för Karlskronastudenter

Karlskrona [Uppdaterad 2011-05-07]

Nej, det var ingen fotbollsmatch som började. Över 100 studenter satte på studentmössorna i centrala Karlskrona vid fyratiden i eftermiddag.
De marscherade sedan i ett långt tåg ner till Rosenbom vid Amiralitetskyrkan under visslingar.
Där la de i varsin femkrona som tillverkades sitt födelseår 1992. Det var startskott för årets studenter.


Politisk chefredaktör

Mig når du på 0455-77220

För att maila ledarredationen: ledare@blt.se

Inga-Lena Fischer
opinion@blt.se


Politisk redaktör/ Ledarskribent

Mig når du på 0455-77165

Sylvia Asklöf Fortell
opinion@blt.se



Blekinge

Häng med oss på Facebook

Kila in på Facebook, länken leder dig rätt, och gilla BLT:s sida. Framöver kan det dyka upp tävlingar och annat skoj där. Häng med.

Tjänstgörande webbredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa oss!

Göran Lindh
goran.lindh@bltsydostran.se
Telefon: 0455-772 35


Senaste nytt från Blekinge

Mediaspelaren

Eurovision song contest 2011 närmar sig

Den 14 maj är det finaldags. Två semifinaler har då klarats av. Förutom Erik Saade finns det svenska inslag lite här och där. Titta på inslagen i vår webb-tv. Där finns även fjolårsvinnaren som är med igen och våra nrodiska grannars inslag.
Och mer om finalen i Düsseldorf hittar du på en officiella sajten.

Blekinge

Nu är pollensäsongen här

Varmare väder ger växtligheten fart. Härligt för en del, men ett elände för andra. Det är pollentider och genom att klicka på länkarna här intill kommer du till den senaste prognosen för Blekinge.

Om BLT.se

BLT.se till din iPhone

Vill du ha med dig BLT.se överallt? Har du en iPhone, iPad eller iPod touch? Klicka på länken så hittar du oss där.

Larmkartan

Hit skulle brandbilen

Såg du räddningskåren rycka ut? Kanske kom ambulansen direkt efter. Då kan det röra sig om en brand, trafikolycka eller något liknande. Nu kan du snabbt se vad det handlade om. Klicka på länken så kommer du till Larmkartan på BLT.se.

Blekinge

Jämför ditt elpris

Betalar du rätt pris för din el? Nu kan du jämföra kostnader med BLT.se och Jämförel.se. Om du vill byta kan du också få hjälp med det.

Mediaspelaren

Bildspel och tv på BLT.se

Webb-tv från Blekinge och världen, sammandrag från fotboll eller hockey och bildspel hittar du här.

Blekinge

Undrar du var planet är på väg?

Ser du ett flygplan där uppe på himlen? Undrar du var det är på väg eller var det kommer från? Kanske vill du veta vilken flygplanstyp eller vilket flygbolag det är? Klicka på länken så får du svar!

Blekinge

Här finns BLT:s semesterlista

Tro det eller ej, semestertiderna kommer även i år. När det blir dags att planera semestern och behöver en lista hjälper vi så klart till. Här finns BLT:s semesterlista.

logga
Logga
Bilen
Velocette Venom -62
Svart 62 mil 85.000 kr
Logga
Bilen
Volvo V50 T5 Summum -08
Silvermetallic 6.825 mil 159.000 kr
Logga
Bilen
Chevrolet CRUZE HB 1.6 LT M/T -12
Pewter grey 551 mil 129.000 kr
Logga
Bilen
Renault Megane Scenic 1,6 Komfort 113HK -06
Rödmetallic 10.500 mil 62.900 kr

Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Receptionist
First Hotel Ja söker receptionist. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (39 ST.)
Arrow ANNONSERA