TT utrikes 2009-07-06 | Uppdaterad 2009-07-06
Enligt Dagens Nyheter har vittnen på platsen sagt: "Polisen sköt urskiljningslöst".
All trafik har bannlysts, tillgången till internet tros vara blockerad och gatorna är fulla av säkerhetsstyrkor beväpnade med maskingevär. Stämningen var spänd på måndagen i den kinesiska staden Urumqi i den oroliga Xinjiang provinsen efter att minst 140 människor dödats i de blodigaste kravallerna på flera decennier.
– Hela staden är praktiskt taget under undantagstillstånd, berättade frukthandlaren Yang Yin på telefon för nyhetsbyrån Reuters.
Enligt vittnesuppgifter till nyhetsbyrån AFP ska flera tusen uiguriska invånare ha deltagit i upploppen i söndags. Minst åttahundra människor ska ha skadats och ett hundratal arresterats. Den statliga televisionen visade bilder på människor som välter en polisbil, en liggande kvinna som överfalls med sparkar och slag och andra sönderslagna och gråtande människor.
– Alla affärsinnehavare är väldigt rädda, sade en barägare som tillhör den hankinesiska majoritetsbefolkningen.
– Uigurerna kastade stenar på trafikanter. De attackerade bara hankineser. Jag såg många människor blödande på marken, sade en kinesisk kvinna till AFP.
Den kinesiska regimen anklagar rörelsen Uiguriska världskongressen och dess ledare i amerikansk exil Rabiya Kadir för att ha orkestrerat oroligheterna.
Men uigurer i exil hävdar i stället att den kinesiska regimen överreagerat på fredliga protester och skjutit skarpt in i demonstrerande folkmassor.
– De fredliga uiguriska ungdomarna gick fredligt ut på gatorna men mer än 1 000 beväpnade kinesiska poliser attackerade dem, sade Alim Seytoff, generalsekreterare för en uigurisk intresseorganisation i USA.
Enligt Seytoff är upprinnelsen till upploppen en händelse i slutet av förra månaden när två uigurer dödades i sammandrabbningar med hankineser i södra Kina. Deltagarna i söndagens upplopp ska ha krävt att de ansvariga för dödsfallen arresteras.
Missnöjet mot regimen har länge varit stort bland Kinas cirka åtta miljoner muslimska uigurer. Många hävdar att de är utsatta för politisk, kulturell och religiös diskriminering. Liksom i Tibet finns det klagomål om att hankineser flyttar in i Xinjiang och dominerar det ekonomiska och politiska livet.
Xinjiang är en otillgänglig region med höga berg och vidsträckta öknar. Uigirerna talar ett turkspråk och har närmare band till sina centralasiatiska grannar än till centralmakten i Peking. Men de ymniga gas- och mineralfyndigheterna i Xinjiang gör samtidigt att det är viktigt för den kinesiska regimen att behålla kontrollen över området. Flera separatistiska rörelser opererar i Xiniang. Vissa av dem som Islamiska rörelsen för Östturkestan (Etim) har anklagats för samröre med al Qaida och terrorstämplats av FN.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa oss!
Göran Lindh
goran.lindh@bltsydostran.se
Telefon: 0455-772 35







LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA