Lärarna allt mindre begåvade

TT inrikes 2008-11-27 | Uppdaterad 2008-11-27

Dagens nyblivna högstadielärare är inte lika klipska och begåvade som de som gick in i yrket för 15–20 år sedan, hävdas i en ny studie.
Slutsatsen är att detta kanske inte är något att oroa sig för.

Det är forskarna Jonas Vlachos och Erik Grönqvist som i en rapport från Institutet för arbetsmarknadspolitisk utvärdering (Ifau) hävdar att unga och nyblivna ämneslärare i grundskolan inte är lika begåvade som tidigare generationer. Detta har mätts på tre sätt: Med lärarnas gymnasiebetyg, männens resultat från mönstringens begåvningstest samt de mönstrades ledarskapsförmågor. Enligt rapporten syns en nedgång i alla mått sedan 1980- och 1990-talet.
Undersökningen säger inget om vad lärarna fått med sig från lärarutbildningen.
Frågan är vilken betydelse lärarnas förmågor har för elevernas prestationer. Vlachos och Grönqvist har inte undersökt hur elevernas provresultat förändrats över tid. Däremot har de matchat betygsättande lärare med deras respektive elevers resultat på nationella prov i svenska, engelska och matematik. Slutsatsen blir att den genomsnittlige eleven inte tycks påverkas nämnvärt av lärarnas förmågor.
– Nedgången i lärarnas förmågor är kanske inget att oroa sig för, sade Jonas Vlachos.
Men en duktig elev kan gynnas av en lärare med hög kognitiv förmåga, medan en svag elev snarare gynnas av en lärare med god ledarskapsförmåga, enligt rapporten.
Samtidigt tycks manliga lärare med bra betyg vara bra för alla elever, men inte kvinnliga lärare med bra betyg. Denna slutsats ifrågasattes starkt av såväl Metta Fjelkner, ordförande i Lärarnas Riksförbund, och tidigare universitetskanslern Sigbrit Franke. Jonas Vlachos tillstod att andra egenskaper än det betyget mäter tycks väga upp – i snitt är de kvinnliga lärarna snäppet bättre än de manliga.
Forskarnas huvudbudskap blev därmed att sambanden mellan lärarnas grundförmågor och deras resultat som yrkesmänniskor inte så lätt låter sig ringas in. Det finns inget enkelt sätt att välja ut de studenter som är bäst lämpade för läraryrket.
Rapporten presenterades en vecka innan Sigbrit Franke lägger fram ett betänkande om ny lärarutbildning. Hon ger forskarna rätt i att lärarutbildningen tappat i attraktionskraft – toppstudenterna söker inte till den. Och det är i högsta grad oroande, anser hon:
– Studenter med bra förkunskaper, det vill säga bra gymnasiebetyg, är mycket viktigt. Men intelligenstester och militärt ledarskap är ganska ointressant, säger hon.
Däremot vill hon gärna att betygen kompletteras med någon form av test vid antagningen till lärarutbildningen.
– Jag tycker att det vore intressant att närmare utreda möjligheten att också använda sig av lämplighetsprov just när det gäller lärarutbildningen, säger Franke.
Ett sådant prov skulle kunna visa motivation för yrket, förmåga att uttrycka sig i tal och skrift och pedagogisk förmåga, enligt Franke.



Kommentarer

  • Fördummning av hela samhället!

    Varför skulle lärarna vara undantagna när fördummningen i samhället breder ut sig? Jämför gärna med andra akademikergrupper och yrkesgrupper och se vad det blir för resultat. I stort sett ALLA utbildningar, lägre som högre, har ju nivellerats nedåt i syfte att höja andelen personer som årligen tar examen. Det ser bra ut i statistiken men får katastrofala följder i verkligheten. I Sverige verkar det nästan räknas som en mänsklig rättighet att få erövra en akademisk titel, oavsett om man besitter rätt kompetens eller ej. En smått tragisk konsekvens av detta är att Sverige har världens högst utbildade arbetslösa men att det svenska parlamentet är bland de i världen där utbildningsnivån är som lägst.


  • Finansminister

    Vi har i alla fall en finansminister med ekonomisk utbildning, det har vi inte alltid haft.


  • SV: Pelle Redig

    Jovisst har vi en finansminister med utbildning, ekonomisk utbildning till på köpet! En klar förbättring om man jämför med Ringholm, eller om det nu var Göran Persson som egentligen var finansminister i realiteten! Men faktiskt så var tjejtjusaren Åsbrink nationalekonom och tillräckligt kompetent att få sparken av GP i alla fall. Tycker det verkar som om nuvarande finansminister är betydligt bättre skickad att hantera finanskrisen är föregångarna, men att bidra till tillväxt inom frisörbranshen kan man verkligen inte anklaga honom för!


huvudnyheter just nu

Nya planer på storflygplats i Emmaboda

Karlskrona [Uppdaterad i dag 08:06]

Tre flygplatser kan bli en i sydöstra Sverige. Planerna har väckts till nytt liv på en storflygplats i Emmaboda.
Den kommer då att ligga mellan residensstäderna Karlskrona, Kalmar och Växjö.
Läs mer

 

Regionflygplats önskas i Emmaboda

Tycker du det är ett bra förslag med en regionflygplats i Emmaboda?

Visa resultat




Tjänstgörande webredaktör

Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa oss!

Elsa Mångård
elsa.mangard@blt.se
Telefon: 0455-772 35



Senaste nytt från Blekinge

Mediaspelaren

Se BLT.se:s alla tv-inslag

Så gott som varje dag hittar du färska webbtv-reportage från Blekinge på BLT.se. Här hittar du även våra bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla tv-reportage och bildspel här.

reklam
logga
Logga
Bilen
Volvo 850 2,5 -95
Sandbrunmetallic 35.300 mil 24.500 kr
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Trend Hgv. -06
Vit 5.800 mil 82.000 kr
Logga
Bilen
Honda Civic 1,4i Sport 5-D -10
Blågrönmetallic 183.400 kr (146.720 ex moms)
Logga
Bilen
Opel ASTRA Ko 1,6 Cosmo 105hk -05
Pannacotta metallic 7.800 mil 99.900 kr

Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
Service-elektriker
Blekinge El & Säkerhetsteknik AB (BEST) söker service-elektriker. Placering Ronneby.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Medarbetare till informationsavdelningen
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker medarbetare till informationsavdelningen. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Butikschef
Expert Amiralen söker butikschef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (26 ST.)
Arrow ANNONSERA