Rödebydramat 2007-10-08 | Uppdaterad 2008-01-15
Familjen var utsatt för trakasserier och sonen mobbades. Natten till lördagen kom den tragiska kulmen på många års utsatthet. En 15-årig pojke sköts till döds och en 16-åring skadades allvarligt.
Natten till lördagen, strax efter klockan 01.00, fick familjen på en ensligt belägen gård i en mindre by strax norr om Rödeby ovälkommet besök på sin gård. Fem, sex ungdomar på moped kom och enligt de första uppgifterna
skrek och trakasserade de familjen.
Beväpnad med hagelbössa
Vad som sedan hände är klargjort i stora drag. Men uppgifter om det exakta händelseförloppet finns inte. Klart är att den 50-årige familjefadern gick ut på gården beväpnad med en hagelbössa. Det blev bråk och mannen avlossade minst två skott mot ungdomarna. En 15-åring träffades så illa att han avled. En 16-åring träffades och är allvarligt skadad, men läget uppges vara stabilt.
Familjen ringde polis
Polis och ambulans larmades av någon i familjen. Tjugo minuter efter larmet var den första av totalt fem patruller på plats. Mannen greps helt odramatiskt och han anhölls tidigt på lördagsmorgonen som misstänkt för mord och mordförsök.
Vad som fick mannen att skjuta är inte helt utrett ännu. Men familjens lätt begåvningshandikappade 19-årige son gick på Rödebyskolan i unga år, och han mobbades kraftigt. Han började i en annan skola, men trakasserierna slutade inte.
- Familjen har gjort flera anmälningar om ofredande och skadegörelse. Senast var det i september, säger Tomas Pärlklo, presstalesman vid Blekingepolisen.
Flera trakasserier
Rödebyungdomar har uppenbart flera gånger trakasserat sonen och familjen, både vid deras hem och i Rödeby. Det cirkulerar också uppgifter om att ungdomarna hade med sig någon form av tillhygge natten till lördagen.
- Vi har en ganska bra bild av händelseförloppet. Bland det vi måste utreda i detalj är vad som hände. Sköt han för att döda, var det vådaskott eller handlar det om nödvärn är det vi måste reda ut, säger Steinert Ingemarsson, chef vid Blekingepolisens kriminaljour.
Inte känd av polisen
Den dödade 15-åringen är inte känd sedan tidigare. En annan av dem som var på plats, är
sedan tidigare dömd för bland annat olovlig körning och stölder. Den senare är också namngiven i ett par av familjens polisanmälningar.
Den misstänkte mannen är inte känd för någon tidigare brottslighet. Vad han sagt i de första förhören är oklart, men han medger de faktiska omständigheterna.









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (23 ST.)
ANNONSERA