Karlskrona 2009-06-05 | Uppdaterad 2009-06-06
Det amerikanska stabsfartyget USS Mount Whitney vilar nu på ankarplats strax utanför Karlskrona. De flesta av de 40 fartygen från tolv länder har redan anlänt till Karlskrona.
USS Mount Whitney blir spindeln i nätet när den stora marinövningen Baltops 2009 inleds på måndag. Men de flesta av de 40 fartygen från tolv länder har redan anlänt till Karlskrona. Staden förväntas invaderas av 4 000 sjömän den kommande helgen.
Den väldige amerikanen är inget direkt stridsfartyg utan sköter samordning av information och kommunikation. Ombord finns 2 500 datorer jämte besättningen, som kan göra det mesta, från vilken plats som helst på jordklotet.
- Att få öva i Östersjön är mycket eftertraktat bland vår personal. Många har inte varit i Sverige och hört mycket talas om hur vackert det är här, säger konteramiral John N Christensson som leder den stora flottmanövern. Han har norskt påbrå, men har tjänstgjort i amerikanska flottan under lång tid, senast som chef i en hangarfartygsstyrka.
Vet någon om det går någon båt ut till de amerikanska fartygen och vart ifrån isf, så man kan komma lite närmare och se lite mer?
Nato kan ta sina fartyg och åka hem igen. Vi vill inte ha dem i våra hamnar. Vi vill inte bli medlemmar i NATO. Vi vill inte göra deras smutsiga arbete i Afghanistan. Ta hem våra grabbar därifrån.
..men med tanke på den väldiga bevakningen runt fartygen i hamnen och på verkö är det väl knappast troligt, är ju vakter beväpnade till tänderna överallt!
Trodde att Sverige var alliansfritt! Tydligen inte.. Intressant hur denna (väldigt korta) "artikel" istället för att ifrågasätta, istället nöjer sig med att spegla en persons roll i det hela. ett enkelt trick för att slippa skriva något kritsikt. Det står inte ens att läsa någon stans att det är NATO det handlar om. Dåligt!
Natoskräcken fortsätter att råda bland vänsteranhängarna i Sverige. Svensson är i regel tacksam över att "neutrala" Sverige hade tyst stöd från Nato under kalla kriget men en kommunist är givetvis besviken. Hade väl varit bättre att leva med reseförbud, planekonomi och solidariskt jämnlånga brödköer till stadens enda bageri.
Ulf, vilka vi? Jag vill ha deras närvaro, skönt att växa upp historielöst, och ha tolkningsföreträde och inte minst göra sig tilltalesman för "VI". Philip läs på vad övningen syftar till och vilka som deltager.
Det är ingen Nato-övning, men det kanske ni har missat. Övningen är under organisationen som heter "Partnership For Peace". Vilket flera länder är medlemmar i. Dock inte konstigt att NATO är en stor del av dem då flertalet länder är med i NATO.
Varför får sjömännen ensamrätt på Karlskronas hamn när de kommer hit? Varför får inte Karlskronas invånare gå och se på båtarna? Tycker dessutom att det inte ser bra ut med en hel hamn avstängd och en massa militärer med vapen i händerna som blänger surt när man går förbi.
Det står inte ens att läsa någon stans att det är NATO det handlar om. Dåligt! GOOGLA
Sverige samarbetar nära med NATO därför att den riksdag vilken Ulf, Philip och vi andra valt genom fria och demokratiska val funnit att det gagnar vår fred, frihet & oberoende.
Lyckligtvis är vi tillräckligt många som har förstått värdet av att ha just en sådan riksdag.
Man övar främst tillsammans med nationer runt Östersjön. Det är bara Sverige, Finland och Ryssland som har Östersjökust och inte är medlemmar i Nato. Man övar ju inför eventuellt FN-mandat, inte inför en nato-insats.
http://mil.se/sv/I-Sverige/Utbildningsforband/Tredje-sjostridsflottiljen-3-sjostridsflj/Nyheter-fran-Tredje-sjostridsflottiljen-3sjostridsflj/Befal-over-800-sjoman/
Ni som är så kritiska till Nato och svenska fredsfrämjande insatser i världen borde också vara väl pålästa vad PFF är för något. Om inte.. läs och begrunda!
Baltops är inte en NATO-övning, utan en amerikansk övning. Det är väl därför det inte står något om det i artikeln.
Den stora internationella marinövningen, Baltic Operation (BALTOPS)2009 har genomförts varje år sedan 1971. Sverige har deltagit sedan 1993 inom ramen för Pff (Partnersskap för fred).
Övningen går ut på att öva och förbättra förmågan till krishanteringsinsatser i kustnära farvatten, bl.a att öva en multinationell marin styrka med uppgiften att säkra handelssjöfarten. Precis det som svenska enheter gör nere i Adenviken i detta nu.
12 nationer deltar: Sverige, Storbritannien, Nederländerna, USA, Frankrike, grannländerna Danmark och Finland, Polen, Tyskland, Estland, Lettland, Litauen.
Ryssland har deltagit vid ett flertal tillfällen, men avstått denna gång på grund av det skärpta tonläget i deras utrikespolitiska hållning sedan Georgienkrisen.
Det är tråkigt att läsa en del av vad som skrivs ovan. Bakom Ulfs ord ligger ett ingrott hat till USA. För honom överskuggar det att övningen är ett samarbete med bland annat våra närmsta grannländer runt Östersjön. Menar Ulf att vi på sant vänsterintrovert manér ska stänga oss fullständigt för omvärlden? Det är just sådan misstänksamhet och omvärldsfientlighet som skapar krig.
Att samöva marina styrkor för att bland annat möjliggöra mattransporter till de svältande i Somalia är i mina ögon inget annat än ett fredsprojekt. Att samöva ökar dessutom förståelsen för varandra, vilket minskar risken för framtida konflikter.
Jag är oerhört stolt över att vi i Blekinge får vara värdar för BALTOPS 2009 och hoppas på att vi alla som bor här hjälper till, så att våra gäster känner sig välkomna och omhändertagna.
NATO är mycket välkomna till Sverige. Tack för att NATO garanterar vår frihet, den som vi inte längre kan försvara på egen hand. Sverige borde snarast bli medlem i NATO.
Jodå, Ulf och Philip, vi vet att V vill införa kommunistdiktatur i Sverige. Det vill inte vi andra.
Visst att det är Nato! Fast tänk även att Ryssland brukar och säker kommer att deltaga.. Så säg inte för mycket när ni inte vet!!
Det är bra att vi deltar i dessa övningar. Utbyte ger även kunskap!
Det är bara rena kommunister som inte förstår att vi har haft ett samarbete med USA och den övriga västvärlden i över 60 år,,,
Ja, jag stödjer NATO!
Ni som tror att denna övningen är ny för sverige - ni har fel. Denna övningen var i alla fall sverige medverkande i förra året - då i tyskland. Egentligen har inte övningen med NATO i sig att göra, utan allmän övning av marinen och flyget. Jag tycker det är bra att vi övar och faktiskt gör något istället för att sitta på våra rumpor och titta på när de andra växer sig större och större.
Driver ni med mig? NATO ska ta sina fartyg och åka hem?
Sverige har inte varit neutral sedan mellankrigstiden. Under andra världskriget var vi stöd med stål till Tyskland, vi var icke-krigförande mot Sovjet med stödde Finalnd med vapen och vi tillät transittrafik för tyska soldater till Norge.
Våra flygbaser är NATO-anpassade, vår teknik har exporterats och importerats med NATO-länder under kalla kriget, det låg NATO-trupper i beredskap längs Norges gräns när u-båten gick på grund här osv osv.
Att påstå att Sverige är neutral och att NATO ska åka hem är löjligt, naivt och rent ut sagt dumt. Vi har levt och överlevt tack vare NATO och ska skänka dem en tacksamhetens tanke. Kan vi vara med i övningar med deras trupper är det bara bra för kommer det att bli krig kommer vi inte stå jämsides med ryssar utan med tyskar, fransmän, britter och amerikaner.
Detta är visslingen lett av nato men skall svergie sända trupper utomlands i FN ledda eller senare EU ledda insatser så måste vi träna med de som kan vara inblandade. RÄKNA på hur många EU länder som är med i denna övning och hur många EU länder som är medlemmar i NATO. Man kan inte bara säga att svergie inte är neutrala för vi tränar med NATO tränar vi med NATO så tränar vi med de flesta EU.
Sveriges samarbete med Nato sker på den militära alliansfrihetens grund. Samarbetet grundar sig dels på vårt partnerskap inom EAPR (Euroatlantiska partnerskapsrådet) och PFF (Partnerskap för fred), inklusive vårt deltagande i Nato-ledda fredsfrämjande operationer på Balkan och i Afghanistan, dels på samverkan mellan EU och Nato om EU-ledda krishanteringsoperationer. Sverige har idag ett nära och brett samarbete med Nato.
Sverige har sedan 1994 samarbetat med Nato inom ramen för Partnerskap för fred (PFF)
Genom deltagandet i PFF vill Sverige medverka till uppbyggnaden av en alleuropeisk säkerhetsordning för ett stabilare och säkrare Europa. PFF är också en viktig komponent för Sveriges deltagande i internationella fredsfrämjande insatser och för utveckling av vår krishanteringsförmåga.
Om ni inte redan visste att Sverige är "stödmedlem" i NATO så måste ni ha bott under en sten de senaste 50 åren...
Vad intressant. Måste åka dit och kolla. Väldigt pasande för en maritim stad som karlskrona med detta besök. Det är bra att vi övar oss i sammarbete med andra länder.
För er som har den naiva tron att Sverige skulle vara alliansfritt så måste det vara skönt att kunna leva med en sådan okunskap.
Sverige har aldrig varit alliansfritt.
under andra världskriget lät vi tyskarna åka kors och tvärs genom sverige. efter kriget sprang vi ärenden åt storebror NATO (USA).
All signalspaning som vi inhämtade från östblocket vidarebefordrades till NATO.
Så väx upp och kom ut i ljuset. Sverige skulle lika gärna kunna gå med i NATO officiellt för inofficiellt är vi redan med i NATO.
Jag tycker inte du skall uttrycka dig som du gör. Du får gärna föra din egen talan och ha din åsikt men skriv inte att "vi" inte vill ha dem i våra hamnar. Du representerar inte mig eller min åsikt. Skriv i så fall att du inte vill ha dem i våra hamnar. Jag å andra sidan är för ett medlemskap i NATO och tycker att Sverige borde delta mer i internationella insatser. Detta är ett bra sätt för vårt land att utöka samarbetet med NATO, ett samarbete som kan bli oerhört viktigt i framtiden då vi idag knappt har något eget försvar att tala om.
det här är ju inte friskt, vad f*n gör NATO i Sverige?
Trodde du Sverige var alliansfritt? Snacka om att vara blåögd. Vi har inte varit alliansfria på en jäkla massa år. Ingen som frågat mig heller innan vi gått med i NATOS ledspår.
Sverige samarbetar nära med NATO därför att det är ett svenskt säkerhetspolitisk intresse att göra så. Det sker på uppdrag av den regering som den riksdag som jag, Philip; Ulf och övriga svenskar har valt i fria och demokratiska val.
Lyckligtvis är vi tillräckligt många som till skillnad från Ulf & Philip har insett betydelsen för vår fred & frihet att ha just en sådan riksdag !
Dom amerikanska fartygen är högst välkomna här! Välkomna till Östersjön. Det är på tiden att vi söker samråd med världens ledande och mest förnuftiga makt. Och ett NATO medlemsskap måste noga övervägas av Sverige. Det är ju trots allt där våra instinktiva sympatier ligger, oberoende av vad `vissa politiska element` på vänsterflanken vill göra gällande. Hotet från det diktatoriska öst är inte över ännu.
Vilka vi? Tala för dig själv, blanda inte in mig eftersom du inte vet min åsikt, Jag har aldrig gjort dig till talesman för mig. Ditt kommunistpladder kan jag vara utan. Jag har aldrig gjort dig till talesman för mig.
Många är de som älskar att hata USA och då tar de varje tillfälle att racka ner på denna stormakt.
Dock är det också, med all sannolikhet, samma individer som tar som självklart att Sverige blir räddade av "storebror" om vi skulle bli hotade eller invaderade av främmande makt från annat håll en dag. Dessa USA-hatare går inte sällan i blåjeans av Am. märke, lyssnar till pop-och rockmusik (vilken helt och hållet har sina rötter i den afroamerikanska musiken, äter på Mac Donalds samt använder slang-ord och svordomar som ursprungligen används i USA. De lever alltså enligt en amerikansk livsstil - utan att ens tänka på det. Nästa gång ni rackar ner på våran stora granne i väster är det läge att rannsaka sig själv först.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa oss!
Göran Lindh
goran.lindh@blt.se
Telefon: 0455-772 35









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (23 ST.)
ANNONSERA