Karlskrona 2007-09-03 | Uppdaterad 2007-10-08
Officersbrist tvingar försvaret att lägga minfartyget Carlskrona i malpåse. I höst beslutas om hon ska byggas om, säljas eller skrotas.
HMS Carlskrona har i princip legat vid kaj
sedan hon kom hem från den senaste långresan 2005. Sedan dess har 3:e sjöstridsflottiljen i Karlskrona haft personal ombord för att vakta och sköta henne. Just nu rör det sig om åtta personer.
Detta samtidigt som flottiljen saknar officerare.
Förvärrad situation
- För närvarande har vi 43 vakanta officerstjänster, säger flottiljens informationschef Jimmie Adamsson och fortsätter:
- Situationen har förvärrats under sommaren eftersom ett antal officerare har lämnat flottiljen. Flera av dem har lämnat på grund av den hårda arbetsbelastningen som blir när vi har
vakanser.
För att lösa en del av vakansläget har därför flottiljledningen begärt hos högkvarteret om att få avrusta Carlskrona och lägga henne i malpåse tillsvidare.
Säljas eller skrotas
Kommendör CG Hagström i försvarshögkvarteret har givit klartecken att avrusta Carlskrona.
- Vad som händer med Carlskrona i framtiden kan jag inte svara på just nu. Vi har ett antal spår vi jobbar på, säger han.
Ett alternativ är att bygga om Carlskrona för att hon ska kunna ersätta marinens nuvarande signalspaningsfartyg Orion som snart faller för åldersstrecket. Ett annat alternativ är att sälja skrovet eller skrota henne.
- Jag hoppas vi har en lösning under hösten på vad som händer med Carlskrona, säger CG Hagström.
För några år sedan byggdes Carlskrona om för 225 miljoner kronor.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa oss!
Göran Lindh
goran.lindh@blt.se
Telefon: 0455-772 35









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (29 ST.)
ANNONSERA