Demonstrerade mot kriget.
Närmare tvåhundra demonstranter tågade på Karlskronas gator under gårdagen. Budskapet var stoppa kriget i Gaza.
Karlskrona 2009-01-09 | Uppdaterad 2009-01-11
I går samlades närmare 200 personer på Klaipedaplatsen för att demonstrera mot kriget i Gaza.
Plakaten var många med budskap som: Bojkotta Israel, rädda våra barn samt befria Gaza.
Med demonstrationen ville deltagarna visa sin avsky mot kriget. Talarna avlöste varandra men budskapet var detsamma och alla fördömde de massakerna i Gaza.
Män, kvinnor och barn från den islamska föreningen sjöng ut sina protester i megafon, dels på arabiska och dels på svenska. Ett flertal polispatruller fanns på plats och det rådde en lugn och samlad anda bland demonstranterna som fortsatte genom centrum.
Abboud Sleiman var en av de som stod bakom gårdagens demonstration och han var nöjd med uppslutningen.
– Visst hade jag hoppats på att fler skulle komma men många arbetar eller går i skolan och kunde inte vara lediga.
Han berättar att det har pågått demonstrationer i flera europeiska länder under fredagen och han hoppas att folk har fått upp ögonen för vad som pågår i Gaza just nu.
– Israel är det enda land i världen som inte följer FN:s beslut och de vet att USA stödjer dem. Alla borde reagera mot deras beteende, säger Abboud Sleiman.
Jag läste i artikeln att Abboud Sleiman säger att Israel är det enda land i världen som inte följer FN;s beslut. Ren lögn i flera avseende. Att bara hävda det som muslim där Islam förtrycker miljoner kvinnor dagligen där FN begärt i muslimska länder att de ska bli lika behandlade som män. Men kvinnors rättigheter är knappast något att tänka på, inte om du är muslim och står under Islams kallblodiga lära där du skall underkastas och inte ha en egen vilja att leva efter. Då har denna kvinna Abboud Sleiman förstånd till att klaga på Israel som har hjälpt dessa människor genom sekler för att få värdiga liv. Islam är ett gift som kväver sunt förnuft och det är inte välkommet i vårt samhälle.
Varför demonstererar dessa människor inte mot Hamas som dragit in oskyldiga barn i ett krig de själva har startat. Precis som i Gaza använder de här i Sverige barn för att nå ut med sin propaganda. Ett arv av hat får de bära, med vilken rätt? Det är ett tydligt brott och ingen reagerar! De står med skyltar för att sympatiserar med det som sker i Gaza. Skyltarna står för Hamas kamp för Israels utplånande, men det tänker många inte på. Skam och åter skam är vad de som bryter ner ett land borde känna. Istället för att kriga borde de kunnat leva sida vid sida, men med en terror politik kan det knappast gå. Hamas är terrorister, som dödar urskiljningslöst och dessa mördare står folk i Karlskrona och försvarar. Vad säger man?
Terrorister, nej tack!
Lär er lite istället för o komma med eran rasistiska åsikter som inte har nån argument än vad som sägs på höger extremistiska hemsidor. så ta lite fakta innan ni vräker ur er sånt.
Fy Skäms för såna som ni!!
Det märks Blekinges solidaritet, usch vad vi svenskar kan vara hemska. Det är barn som dödas. För det andra märks det tydligen att eran information om konflikten är kass.
Detta är ett folkmord spelar ingen roll vad/vilken religion, hudfärg och åsikter. Palestina är ett förtryckt folk!!! Ett folk som får leva på Israels villkor, självklart att folk tröttnar. Hamas blev demokratiskt vald!!! Men för att USA och EU avgör vilka som är terrorister, ska inte det betyda att Palestina inte får välja sin regering. Var är demokratin? eller är det EU o USA som bestämmer?
Demonstranterna har intagit gatan med slagord om bojkotta Israel mm. Men vad är självransakan? Varför hjälper inte Arbaberna sina egna, vilket märkligt folkslag...
Svar till, Islam är ett gift...
Vad i helvete snackar du om!??? Det här handlar inte om islam i fråga, eller hur kvinnor förtrycks! Det här handlar om att hundratals oskyldiga människor dör. De flesta av dem är då barn. Om att israelerna är fega människor som håller på med allt detta. Så kom inte hit och börja prata om islam och att muslimska kvinnor inte behandlas rätt. För at du vet ingenting. Du läser i tidningar och tittar på nyheter, det är allt du har. Men egentligen vet du ingenting. Så sitt du hemma i din sköna soffa o ditt fridfulla land, och titta på nyheterna medans allt det hemska du ser, verkligen händer. Sitt du och tänk att dte är rättvist mot dom. Efter regn kommer solsken sägs det. Men hjälp alla dem i Gaza att tänka så, som ser hela sin familj blöda och dö. Förklara för dom at det snart blir bättre.. Kriget kan inte sluta så länge som det finns människor som du. Öppna nu ögonen och förklara ur din synvinkel där hemma att islam är ett gift.
Jag önskar att du blir visare och klokare. Att du får kunskap och lärdom innan du börjar tala om något du inte har någon aning om. Jag önskar att du någon gång kan få vara i deras sits, alla de i Gaza och sedan ska du igen få säga att det är rätt åt dom. Du har viselrigen inte sagt det på det sättet, men det är just det du påpekat utan att säga orden. För att verka en godare människa.
Vad är det de protesterar emot och vad skriker de för? Här? I Sverige? Det vore väl bättre om de vände sig till dem som orsakar hela eländet istället? Det vill säga till Gazas och Israels politiker och tillsammans med sina egna landsmän, familjer och övriga släktingar därnere? Om de vill ha en förändring där?
Inledningsvis borde de meddelas att Sverige inte har jurisdiktion nere i deras hemtrakter och alltså heller ingenting att säga till om därnere!
Sverige är ett land som de, inom parentes sagt, borde varit både djupt och ödmjukt tacksamma mot. Mot de svenska riksdagspolitikerna i synnerhet som ju är de som har sista ordet i det här landet. Än så länge. Men bara i det här landet, alltså!
Vi övriga svenskar har fått nog nu. Det är bara de svenska, nuvarande, politikerna som ingenting förstått än. Men de har ju heller ingen som helst uppfattning om hur livet ter sig för oss andra, eller också har man bara aktat sig ytterst noga för att säga något som skulle kunna tydas som ett erkännande av att de känner till något i den vägen.
Att protestera i ett litet och fredligt land, på andra sidan jordklotet, som varken har möjlighet, och långt mindre myndighet, att åstadkomma något av det man vill ändra på, verkar för mig som ett närmast obegripligt beteende.
Mot svenska myndigheters beslut protesterar vi svenskar ibland! Men bara här i Sverige!
Gazasympatisörerna borde upplysas om att det för deras del är Gaza som gäller, vare sig det handlar om sympatiyttringar för Hamas beskjutningar in på Israeliskt område eller protestyttringar mot att Israel började försvara sig!
Så vad gör man då? Jo, man går man ur huse och belägrar stad efter stad här - i Sverige - och kräver tydligen att Sverige ska rädda dom? Straffa Israel eller påbörja ett storskaligt krig därnere, kanske? Och se till, på något oförklarligt vis, att de får fortsätta sitt skjutande av raketer in i Israel i godan ro? Är det vad som var kravet? Annars förstår jag faktiskt ingenting.
Vi har troligen fått nog nu. Allihop. Om än inte särskilt många av de så välförsörjda politikerna eller deras olagligt försörjda svans bland ungdomligisterna, så dock alla vi andra.
Att BLT tillåter en titel som "Islam är ett gift" känns väldigt beklagligt, att sedan skribenten som satte en sådan titel på sitt inlägg inleder med något som inte har med artikeln att göra är ännu mer beklagligt. Vad kan man dock förvänta sig av någon som växt upp i en ladugård i blekinges ökända bibelbälte.
terrorister är överallt för mig är terrorist de som vålta sina barn och födder barn med de ,förstör deras liv och mesta som gör är icke muslimer
Ja de är de stora förlorarna som fått sätta till livet för islams irrläror.
Så gjorde Hitler också
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa oss!
Göran Lindh
goran.lindh@blt.se
Telefon: 0455-772 35









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (23 ST.)
ANNONSERA