Blekinge 2008-02-06 | Uppdaterad 2008-02-08
Nämndemannen Magne Mjåtvedt hade varit och handlat. Utanför hans bostad väntade en yxbeväpnad man.
– En jävel som du ska inte sitta i tingsrätten, sa han. Jag är härdad, men man blir rädd ändå.
Magne Mjåtvedt var på hemväg med sina matkassar när han i går eftermiddag attackerades utanför sin bostad på Hjorthöjden i Ronneby. Den yxbeväpnade mannen ropade okvädingsord och hötte med vapnet.
– Jag nonchalerade honom och gick in med mina kassar. Sedan när jag kom ut igen, jag skulle gå och hälsa på en kompis, stod han kvar och väntade på mig.
Magne Mjåtvedt är kommunpolitiker för Sverigedemokraterna och dessutom nämndeman i Blekinge tingsrätt, som dömt den hotfulle mannen åtskilliga gånger.
– Han hotade mig och sa ”en jävel som du ska inte sitta i tingsrätten”. Yxan använde han inte, men han drog fram en isskrapa som han körde upp i magen på mig, berättar Magne Mjåtvedt.
Han är fortfarande skakad när han berättar om händelsen för BLT. Magne Mjåtvedt är pensionerad väktare och har i bostadsområdet gjort sig känd som en som säger vad han tycker och tänker om sina grannars ovanor.
Detta, liksom att Mjåtvedt numera har politiska förtroendeuppdrag, har retat upp yxmannen som är i 60-årsåldern och sedan tidigare välkänd av polisen.
– Jag har bland annat sagt till honom att han inte får ställa sin bil på gräsmattan utanför huset. Där är parkeringsförbud. Jag är visserligen härdad efter mina år som vakt, men man blir rädd ändå. Det var tredje gången jag utsattes för hot från samma person, säger Magne Mjåtvedt.
Enligt Magne Mjåtvedt var mannen kraftigt narkotikapåverkad. Efter hotet sprang mannen till sin bil och körde ner mot Ronneby centrum. Mjåtvedt larmade polisen som satte in flera patruller i sökandet. I larmet varnades polismännen för att mannen var både beväpnad och påverkad av droger.
Gärningsmannen var fortfarande på fri fot på onsdagskvällen. Han är dömd åtskilliga gånger, både för våldsbrott, stölder och en lång rad olovliga körningar och narkotikabrott.
– Han kommer att hämtas in till förhör. Sedan får åklagaren ta ställning till om han ska anhållas. Vi har inte hittat honom än, men spaningen fortsätter nu under kvällen och natten, säger Blekingepolisens inre befäl.
Hur kan samma kriminella personer gång på gång släppas ut i samhället och ställa till problem för vanligt folk? Har känslan att detta är vanligare än folk tror.
Förvånande att myndigheterna inte kan göra något för att stoppa en person som fortsätter med att hota folk.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa oss!
Göran Lindh
goran.lindh@blt.se
Telefon: 0455-772 35









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (23 ST.)
ANNONSERA