Blekinge 2008-09-18 | Uppdaterad 2008-10-09
Wachtmeisters galleria beklagar den ”felaktiga” bild som gallerian fått.
Men bilden är inte fel.
BLT kan i dag berätta om två ideella välgörenhetsorganisationer som CA Fastigheter har krävt betalning av.
Efter BLT:s avslöjande i går om att Wachtmeisters galleria tar betalt för att hysa bössinsamlare, gick ledningen för CA Fastigheter ut med ett pressmeddelande där man förnekade uppgifterna.
Vd Johan Damne beklagar ”den felaktiga bild” som framställts i olika medier.
”Wachtmeister Galleria har aldrig och kommer aldrig att debitera dessa bössinsamlingar avgift för sin närvaro i kvarteret”, står det bland annat i pressmeddelandet.
– Det finns inga sådana beslut, säger han.
Örjan Ahlberg är ordförande i Röda Korsets Karlskronakrets. Han har en annan bild av verkligheten.
– Jag har fått ett mejl från centrumledaren Kajsa Gabrielsson och i det mejlet skriver hon att de vill ha betalt för den insamling vi ville göra den 19 och 20 september, säger han.
Men CA Fastigheter förnekar att de velat ha betalt.
– Det är ju fånigt. Det står klart och tydligt att man vill ha betalt för båda dagarna, säger Örjan Ahlberg.
Jan Samuelsen, tillförordnad regionchef på CA fastigheter, har inte hört talas om Kajsa Gabrielssons mejl med prisuppgift till Röda Korset.
– Om vi har gjort någonting fel ska det självklart rättas till, säger han.
Kan ni visa mejlet ni skickade till Röda Korset?
– Nej. Det viktiga nu är att vi gör rätt i fortsättningen.
Men Röda Korset är inte enda exemplet.
CA Fastigheter ville nyligen ha betalt av Reumatikerföreningen i Karlskrona, som stod i gallerian förra helgen för att dela ut broschyrer, svara på frågor och sälja hjälpmedel till reumatiker.
– Vi tjänade 90 kronor på hela dagen. Vi ville visa att vi finns och ge stöd och information, säger Kerstin Nöretoft i föreningens styrelse.
Trots att Reumatikerföreningen är en ideell organisation damp räkningen på 750 kronor för en halvdag ner hos föreningen tre dagar innan evenemanget ägde rum.
– Spontant skulle jag säga att de inte ska betala, säger Jan Samuelsen.
Ni skickade en räkning till dem förra veckan.
– Det kände jag inte till. Vi kommer att ta tag i det här.
Enligt Jan Samuelsson har bolaget agerat fel. Syftet har aldrig varit att ta betalt av ideella organisationer. Men han kan inte utesluta att enskilda medarbetare trots allt, har krävt betalning.
– Människor kan göra fel. Men jag vill vara tydlig med att ideella organisationer aldrig ska betala, säger han.
Vilka ideella organisationer gäller det?
– Röda Korset och Frälsningsarmén ska inte behöva betala. Jag vet också att Cancerförbundet har fått tillträde.
Så ja nu vet alla vilket skit flretag CA Fastigheter är !
Gnidna gubbar som vanligt !
Ja, det är tydligen så en del kallar det trots svart på vitt. Ca och Herr Samuelsen och Frk/Fru Gabrielsson i spetsen har en fantastisk förmåga att ej våga stå för vad de sagt och gjort när man blir avslöjad. Försök slicka bort all sylt från syltburken. Till BLT: ibland skäller man på er, men ni behövs! Fortsätt i samma stil. Det finns så många rötägg som måste få en knäpp på näsan! Fortsätt och gräv!
Ooooops!
Jag har faktiskt fått mycket hjälp både av Röda korset och Frälsningsarmen!!!!!
Jag är ensamstående mamma och dom har gett mig penga när det gäller jul, sommaren och födelsedagar. Jag vet inte varför folk ska klaga på andra som vill hjälpa till. dom ska absolut inte betala. Och jag vet att Röda Korset hjälper till även om direktören får skyhög lön.jag skänker alltid en peng till dom för jag vet att dom är där för mig när jag behöver det.
Ta bussen och åk ut till Amiralen i stället. det går gott om bussar . linje 1.2 och 3 och alla stannar utanför och dom har oxo ett systembolag.Jag har varit på Gallerian 2-3 gånger sedan det byggdes.gillar inte stället. föredrar Lyckeby .
Jag måste bara fråga... Det här med att bössinsamlingarna ska vara vissa tider och dagar, för att det är ett så stort intresse för att använda torgytan...
Kan någon Karlskronait tala om för mig om det är en liten galleria med en liten torgyta det är frågan om?
Kajsa Gabriellson, AVGÅ!
helt rätt! ta betalt av alla, och är ni inte nöjda med det, stå då på ett annat ställe, exempelvis utanför bygget. Jag ser inte problemet?! Dessutom finns det inget drygare än alla dessa med insamlingsbössor, värre än telenorförsäljare!
SSSSÅÅÅÅÅ fruktansvärt pinsamt är detta! Bra att fakturan kom fram.
Bra jobbat Janne Josefsson, insider nästa eller?
Suck...
webred testar
Var drar man gränsen då? Lesbiska Anarkister? Sado-masochistiska Nazister? SSU? Filadelfiakyrkan? Nog har galleriaägaren rätt att bestämma vem som får sprida sin propaganda på hans egendom? Annars sjunker det ner till kaos och laglöshet.
Varför inte göra en namninsamling mot BLT - den enda tidning i Sverige som hittar på scoop utan att tänka på några som helst konsekvenser... ( min lilla undran är hur de ens kan få några reklamintäkter - vilka företag vill gynna en tidning som motverkar företagsklimatet med rena o skära påhopp=???
Bikupan som är en ideell förening brukar annonsera i bla Blekinge Läns Tidning? Får dom över huvud taget några rabatter eller slipper betala sina annonskostnader t.o.m kanske. Vem vet?
Om nu Röda korset är så ideella, varför har de en direktör med den lön den har isf?
Hur ända in i helv... kan detta vara möjligt 2008?
Ska man först lägga pengar så att *Höga Vederbörande* ska ha betalt,för att människor vill hjälpa de svaga i samhället,eller de som *råkat* ha sämre ekonomi? Hur många timmar ska de människorna stå hos er för att först få in er s.k *avgift? Nä fy fan ni är inte värda ett enda besök av oss kunder mer,tyvärr drabbar de även de näringsidkare som hyr av er. Att ni inte skäms? Se till att tvätta byken och skänk dessa summor som era fakturor inbringat. Hur får ni ihop detta hos revisorn? Hyra av tvåbenta medmänniskor som vill hjälpa människor i nöd? Bojkotta de där högdjuren!! Jag tjänar de jag ska och behöver. Men reagerar våldsamt på denna *policy ni har*
Du borde nog gå till doktorn, du är ju alltid trött. Kolla upp din hälsa så blir du kanske lite piggare och positivare.
Borgarbrackan gränsen dras vid vanligt folkvett något du tycks sakna. Här rör det sej om ideela organisationer som samlar in pengar till behövande vilket kan vara du och jag som behöver hjälp det vet vi inte hur framtiden ter sej för någon av oss. Har fallit större männsikor.
Sen att kalla detta för propaganda var väl att ta i.
då var det väl värre propaganda när högern stod och delade ut sin propaganda innan valet.
Nej bojkotta denna Galleria omgående.
Det finns amiralen i Lyckeby och den som inte orkar ta sej dit har ju en utmärkt mataffär på Åhlens.
Bolaget har gjort repair - lämna detta nu. BLT antingen ägnar ni er åt seriös journalistik eller lär ni bli av med x antal prenumeranter. Vad sjutton är detta att skriva massa artiklar om?
HOPPAS ABSOLUT du kan behöva hjälp nå?n dag,!!!!!!!!!!!
Det är ju helt fantastiskt makalöst hur BLT's läsare engagerar sig i denna frågan. Vilket samhällsengagemang! Tänk om ni vore lika flitiga på att kommenter och komma med konstruktiva lösningar och förslag när det är artiklar om kvinnomisshandel och liknande. Men ICKE!! Den typen av artiklar går ganska obemärkt förbi... Tänk efter och välj lite svårare väderkvarnar att stångas med..
hur mycket har bengt westerberg i lön som ordförande i r-k någon som tänkt på det
Johan du verkar inte veta ett dyft. Det är ju bl.a kvinnor som blivit misshandlade som dessa organisationer hjälper.
Ganska konstigt vad en del skriver som är totalt okunniga om vad dom skriver.
Dags att arkebusera sin skapare? Det existerar moraliska normer även för företag. Angående vad som är värt att skriva om, eller har ett större geografiskt värde, Wachtmeister incidenten och äldreboendet Panterns problematik är det som nått utanför Karlskrona den senaste tiden.
Har du hört någonting som vi borde skriva om? Tipsa oss!
Göran Lindh
goran.lindh@blt.se
Telefon: 0455-772 35









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (23 ST.)
ANNONSERA