Nöje & Kultur 2009-02-21 | Uppdaterad 2009-02-23
För några år sedan hade Anne-Li Ramirez urpremiär i Karlskrona med sin pjäs När far somnat in i sitt rus.
Nu kommer hon tillbaka med en ny pjäs på delvis samma tema där utsatta barn står i centrum.
Den 7 och 8 mars spelas hennes nya pjäs När änglar faller längre ner än botten på Konserthusteatern i Karlskrona. På måndagen 9 mars ges två skolföreställningar.
Teatern Off Stockholm från Blackeberg i Bromma där teatern har sitt säte, arbetar så att de alltid ger möjligheter för publiken att delta i samtal efter föreställningen.
Den första pjäsen handlade om barn i en familj med en pappa som dricker. Den andra pjäsen, som Anneli Ramirez skrev delvis tillsammans med Jan Jönsson, handlade om livet på en fängelseanstalt.
Den nya pjäsen som spelats i hela Sverige och setts av flera tusen människor, handlar också om utsatta barn.
– Den handlar om en familj som lever med kriminalitet och missbruk och dess olika konsekvenser, säger Anne-Li Ramirez.
Hon vill få människor att förstå hur barn kan uppleva det när föräldrarna sviker eller det finns hemligheter inom familjen.
– Jag använder mig av mitt konstnärskap för att nå människor i utsatthet, säger Anne-Li Ramirez.
Hon har själv upplevt det utsatta barnet belägenhet. Hon växte upp i Karlskrona i en missbruksfamilj med en far som drack. Det tog tid för henne att arbeta sig igenom de upplevelserna.
– Jag gjorde avslut med min barndom med När far somnat in i sitt rus, säger Anne-Li Ramirez.
– Mina pjäser är definitivt ingen självterapi. Men jag har dessa erfarenheter med mig. Det är mitt liv, min uppväxt. Men det är inte därför jag skriver pjäserna.
– Det gör jag för att jag tror på förlåtelsen. Jag är konstnär och det är mitt ansvar att visa vägen till någon form av förståelse, säger hon.
Den gången, i januari 2004, gick Anne-Li Ramirez, inte utan vånda, ut och berättade i BLT om hur det var att växa upp med en pappa som drack.
– Det var ett bra beslut att berätta det öppet, tycker hon i dag fem år senare.
Rolf Jenner spelade den otäcka fadern i När far somnat in i sitt rus. Han är med även i När änglar faller längre ner än botten. Andra skådespelare är Kristina Rådström, Maciek Van De Graaf, Felix Engström och Noa Ahlström
– Det viktiga med en sådan här föreställning är att den kan röra upp känslor och då ska det finnas någon att prata med direkt efteråt, säger Anne-Li Ramirez.
Teaterns samordnare Isabell Lindström kontaktar därför alltid medlemmar i lokala organisationer och föreningar som finnas i teatersalongen och deltar i eftersamtalen.
I Karlskrona kommer deltagare från Kris, Kriminellas revansch i samhället, med nybildad avdelning i Blekinge, att vara med i eftersamtalet.
I Stockholm finns den ideella föreningen Bryggan som arbetar för barn vars föräldrar sitter i fängelse. Broschyrer om var man kan få hjälp, vem man kan prata med, delas alltid ut. Socialsekreterare på orten får inbjudan.
– Vi bjuder alltid in till samtal direkt efteråt. Jag är aldrig med, för då fokuseras allt på pjäsen, säger Anne-Li Ramirez.
Föreställningen har spelats mycket på fängelser.
– En intagen tyckte att pjäsen handlar om förlåtelse, berättar Anne-Li Ramirez från telefon på ett kafé i Stockholm.
När änglar faller längre ner än botten hade premiär på Södra teatern i Stockholm i december 2007. Efter Karlskrona fortsätter föreställningen till Umeå och avslutas i Stockholm.
Teater Off Stockholm har spelat föreställningen nära 100 gånger.
Off Stockholm håller till i en gammal biograf i Blackeberg. Här har de en fast scen med 200 platser, även om ensemblen turnerar mycket.
Anneli Ramirez är konstnärlig ledare. Hon skriver manus och regisserar i regel föreställningarna.
Hur finansierar ni teatern?
– Vi söker pengar från olika håll. Största bidraget har vi från Allmänna arvsfonden (staten), vi får också pengar från Stockholms landsting, Stockholms stad, kulturnämnden med flera.
Ämnet för hennes nästa pjäs vet hon redan. Hon kommer att skriva den tillsammans med Felix Engström.
Ännu en pjäs om utsatta barn?
– Ja, om skilsmässobarn. Jag skriver pjäser om detta för att jag kan ämnet och för att det behövs så jävla anamma mycket!
Filmskribenten & fritidspedagogstudenten Johan Karlssons banbrytande blogg handlar helt oväntat om film. Filmnyheter, filmtips, filmcitat och filmfrossa väntar er alla. Möt en munter bloggare som gillar bred mainstreamfilm, bakad potatis och sin söta sambo.
- only Zlatan
can judge me
Jag heter Lars Lindquist. Är låtskrivare och sångare i Billie the Vision & the Dancers. Jag ser bloggandet som ett besök hos Dr Melfi, Tony Sopranos psykolog. Här kan jag kanalisera det som behöver komma ut men som inte ryms i en låttext. "Mr Lindquist? have a seat!"









LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (38 ST.)
ANNONSERA