Staffan Nordstrand har skrivit en ny spänningsroman om semesterparadiset. Intrigen är stark men de lösa trådarna är många, tycker recensenten Anne Pihlo.
spänningsroman
En tid för gudar
Författare: Staffan Nordstrand
Förlag: Bokfabriken
Nordstrands uppföljare till den tidigare ”Opium” är en berättelse baserad på verkliga händelser och som utspelas till största del i och omkring Thailand – semesterparadiset som utnyttjar och utnyttjas. Den naiva Lena ska försöka finna svaret på ett antal frågor i både ett tragiskt och skrämmande sammanhang kopplat till grova kriminella kretsar.
En stark intrig överskuggas dessvärre av ett antal irritationsmoment: en tafflig dialog och ett språk som är alltför enkelt och dessutom innehåller många korrekturfel. Slutligen för många lösa trådar som aldrig riktigt knyts ihop. Men ett stoff som är imponerande i sig och uppenbart visar att Nordstrand besitter stor kunskap om det han skriver om.